×

Od 4 marca 2024 r. - 15 marca 2024 r. trwa nabór wewnętrzny do naszych przedszkoli na nowy rok!
Od 18 marca 2024 - wyczerpania miejsc - nabór zewnętrzny (dla dzieci nie uczęszczających do przedszkola)
Ilość miejsc ograniczona!

Zadzwoń
Sprawdź

Przedszkole PATRYK OlsztynPrzedszkole PATRYK Olsztyn

Dzi­siej­szy człowiek, który żyje miłością i pięknem,
to dziec­ko, które wczo­raj żyło ra­dością.

~ Ronald Russell  

Własna Kuchnia

Przedszkole we własnym zakresie zapewnia żywienie dzieci, rodzic nie płaci za jedzonko ani złotówki, natomiast porcje które są podawane dzieciom, są dużo większe, niż w przedszkolach w których jest catering, dlaczego? 

Firma cateringowa, musi doliczyć marżę, dochodzą koszta, które w niektórych placówkach są przerzucane na rodzica, jako stawka żywieniowa... Ponadto stawka żywieniowa ogranicza 'możliwości' przedszkola, ponieważ wyliczona stawka jest tylko do 'jednej porcji' natomiast u nas gotujemy większe porcje, ze względu na większe możliwości finansowe ze względu na otrzymywaną dotację, która również pokrywa koszty wyżywienia.
Posiadamy własną kuchnię! Dzięki temu już wiesz, że wybór naszego przedszkola to olbrzymia oszczędność, bez straty jakości, a wręcz przeciwnie, w naszym przedszkolu jakość posiłków jest o wiele wyższa

Żywienie jest istotnym czynnikiem w rozwoju, zachowaniu zdrowia, sprawności fizycznej i umysłowej dziecka, jest więc inwestycją w rozwój naszych przedszkolaków.

Codziennie dzieci otrzymują cztery zrównoważone posiłki będące podstawą żywieniową. Posiłki serwowane są wg opracowanego jednego jadłospisu obowiązującego we wszystkich placówkach przedszkola. Jadłospisy dostosowane są do potrzeb dzieci, a także do wymogów żywienia w placówkach przedszkolnych. 

Przygotowywanie posiłków odbywa się z najwyższą starannością, przestrzegając zasad dobrej praktyki produkcyjnej i higienicznej oraz zasad HACCP zapewniających wyeliminowanie nadmiernych strat wartości odżywczej potraw oraz ryzyka zatruć i i zachorowań pokarmowych.

Obiady przygotowywane są w naszej kuchni, natomiast pozostałe posiłki - śniadanie i podwieczorek przygotowywane są bezpośrednio przed podaniem, ponieważ na każdej placówce posiadamy aneksy kuchenne i odpowiednio przeszkolonych w tym zakresie pracowników.

Na podwieczorek też często podajemy ciasto pieczone w naszej kuchni, a produkty do sporządzania tych posiłków dostarczane są do placówek codziennie.

Zaopatrzeniem zajmuje się intendent kupując produkty znanych producentów, z ważnymi terminami przydatności tylko w sprawdzonych sklepach i hurtowniach. Dbamy, aby nasze posiłki były nie tylko zdrowe i bezpieczne, ale i smaczne. To co jedzą dzieci wpływa na ich samopoczucie oraz ważne czynności organizmu, a nabyte nawyki żywieniowe często kształtują późniejsze wybory.

Edukując dzieci zarówno w Domu jak i w przedszkolu można wychować pokolenie zdrowych, silnych ludzi z wyrobionymi nawykami żywieniowymi. 

A jeśli Drogi rodzicu przyszedłeś sprawdzić czym się różni nasza kuchnia - jadłospisy dostępne są w biurze:) 
Ponadto pamietajmy o rozporządzeniu
, które obowiązuje w każdym przedszkolu przy żywieniu dzieci.

Zgodnie z Rozporządzenim Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach

2. Środki spożywcze, o których mowa w ust. 1, dobiera się w taki sposób, aby:
1) na całodzienne żywienie składały się środki spożywcze pochodzące z różnych grup środków spożywczych;
2) posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) zawierały produkty z następujących grup środków spożywczych: produkty zbożowe lub ziemniaki, warzywa lub owoce, mleko lub produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin
strączkowych i inne nasiona oraz tłuszcze;
3) zupy, sosy oraz potrawy sporządzane były z naturalnych składników, bez użycia koncentratów spożywczych, z wyłączeniem koncentratów z naturalnych składników;
4) od poniedziałku do piątku były podawane nie więcej niż dwie porcje potrawy smażonej, przy czym do smażenia jest
używany olej roślinny rafinowany o zawartości kwasów jednonienasyconych powyżej 50% i zawartości kwasów
wielonienasyconych poniżej 40%;
5) napoje przygotowywane na miejscu zawierały nie więcej niż 10 g cukrów w 250 ml produktu gotowego do spożycia;
6) każdego dnia były podawane:
a) co najmniej dwie porcje mleka lub produktów mlecznych,
b) co najmniej jedna porcja z grupy mięso, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych,
c) warzywa lub owoce w każdym posiłku,
d) co najmniej jedna porcja produktów zbożowych w śniadaniu, obiedzie oraz kolacji;
7) w żywieniu całodziennym było podawane przynajmniej pięć porcji warzyw lub owoców;
8) co najmniej raz w tygodniu była podawana porcja ryby.